Biohumus – co to takiego?

Wermikompost to nic innego jak po prostu specjalistyczny biohumus, czyli odmiana naturalnego nawozu ekologicznego, używana przy różnego rodzaju uprawach. Naturalne pochodzenie jest gwarancją bezpiecznego składu biohumusu. A to dzięki niemu staje się on idealnym wyborem dla wszelkiego rodzaju roślinności. Śmiało można nawozić nim niemalże wszystkie gatunki warzyw i owoców. A dlaczego warto to robić?

Każdy ekologiczny nawóz przeznaczony do uprawiania roślin wykonywany jest z różnego rodzaju substancji organicznych, które w wyniku pewnych procesów ulegają przetrawieniu przez dżdżownice kalifornijskie. To właśnie te małe żyjątka sprawiają, że do nawozu trafia olbrzymia ilość mikroorganizmów, które mają zdolność do odżywiania gleby i wspierania rozwoju roślin. Wiele osób decyduje się na samodzielne tworzenie ekologicznych nawozów. Tak samo jak i komposty można rzeczywiście wykonywać je na własną rękę. Nie zawsze ma to jednak sens. Aby móc przygotować taki nawóz, należy dysponować większą ilością miejsca i… znać się na tym, aby uzyskać odpowiedni jego skład. Jeżeli ktoś nie chce się tym samodzielnie zajmować, w żadnym wypadku nie musi tego robić. Równie dobrze może bowiem posłużyć się gotowymi już nawozami ekologicznymi, sprzedawanymi w większości sklepów ogrodniczych. Taki produkt doskonale zastąpi zwykły kompost. Jest to dla niego świetna alternatywa.

Co jednak daje w praktyce stosowanie ekologicznych nawozów? Dlaczego w tym momencie tak wiele osób zastępuje nimi nawozy sztuczne, które niegdyś cieszyły się olbrzymią popularnością i wciąż jeszcze są chętnie kupowane? Otóż ekologiczne nawozy do warzyw są znacznie lepiej absorbowane przez rośliny. Występujące w nich składniki mogą zostać świetnie wykorzystane. Charakteryzują się wysoką zawartością różnych substancji mineralnych i związków odżywczych, które samoistnie dbają o to, by rośliny pięknie się rozwijały i stale wzrastały. Owoce i warzywa odżywiane ekologicznymi nawozami będą też wolniej obumierać. Dla większości osób ten fakt może mieć spore znaczenie.

Jako że jednak niemalże w każdym sklepie ogrodniczym można się natknąć na przynajmniej kilkanaście różnych nawozów ekologicznych, ważne jest również to, aby umiejętnie odróżniać te niskojakościowe od tych rzeczywiście wartościowych. Dobry biohumus musi mieć przede wszystkim dobry skład. Należy sprawdzić, czy nie występują w nim przypadkiem żadne zbędne dodatki. Niestety ale niektórzy producenci uzupełniają nimi swoje „ekologiczne” nawozy, nawet nie racząc wspomnieć o tym na opakowaniu produktu.