Jak poradzić sobie z kleszczami w ogrodzie?

Kleszcze mogą się zadomowić nawet w przydomowych ogródkach. Teoretycznie pojawiają się w trawach podczas wszystkich pór roku, ale jednak najbardziej dokuczliwe bywają latem i wiosną. Występują głównie w krzewach, czasem też w bardziej gęstych i obszernych zaroślach. Z rzadka możemy je również dostrzec w samej trawie, choć nie zdarza się to często. A jak sobie z nimi poradzić? Jeżeli dostrzeżemy te małe żyjątka w naszym ogrodzie, na pewno od razu powinniśmy sięgnąć po jakiś mocny i sprawdzony środek na kleszcze. Im szybciej go zastosujemy, tym prędzej pozbędziemy się problemu. A kleszczy trzeba się pozbywać. W przeciwnym wypadku ryzykujemy ich ukąszeniem, które – jak wszyscy wiemy – może prowadzić nawet do śmiertelnej choroby, jaką jest borelioza.

Kleszcze lubią zadomawiać się w naszych przytulnych ogródkach i na działkach. Jeśli więc już teraz mamy z nimi sporo problemów i nie potrafimy na dobre się ich pozbyć, zadbajmy o to, by nie tworzyć na posesji takich miejsc, w których mogłyby się one rozmnażać i rozwijać. Unikajmy większych krzewów. Jeżeli chcemy koniecznie posadzić je w swoim ogródku, zadbajmy o to, by pomiędzy nimi występowały większe przerwy. Starajmy się też nie tworzyć miejsc nadmiernie zacienionych o wysokim poziomie wilgotności, gdyż takie warunki są wprost stworzone do namnażania się kleszczy. Możemy też po prostu dbać o swój ogród, co powinniśmy czynić na co dzień. Pamiętajmy o tym, by na bieżąco pozbywać się chwastów i systematycznie kosić trawnik, aby trawa nigdy nie była nadmiernie wysoka. Unikajmy również sadzenia pewnych konkretnych gatunków roślinności, które są szczególnie atrakcyjne dla kleszczy. Czymś takim są przede wszystkim paprocie ogrodowe. Musimy z nich zrezygnować, jeżeli nie chcemy później walczyć z kleszczami.

Dobrym wyborem będzie też zastosowanie specjalistycznych oprysków. Kupimy je w większych marketach budowlanych oraz sklepach ogrodniczych. Oprysk na kleszcze musi być jednak używany z rozwagą. Na pewno nie powinniśmy go stosować na całej posesji i opryskiwać nim dosłownie każdej części ogródka, zwłaszcza jeśli uprawiamy w nim owoce, zioła bądź warzywa. Opryski stosujmy tylko wtedy, gdy jest to już absolutnie konieczne. Zawsze, zanim po nie sięgniemy, zapoznajmy się dokładnie z ich instrukcją użycia. Kupujmy środki sprawdzone i uznawane za bezpieczne, które będą w stanie zwalczyć kleszcze, ale jednocześnie nie zniszczą naszego ogrodu. Ostatnio w niektórych sklepach pojawiły się nawet opryski o bardziej naturalnych składach. Są one co prawda nieco droższe, ale też i znacznie lepsze.